Zespół

Maria Cimoszko-Zauliczna

Jestem lekarką specjalistką anestezjologii i intensywnej terapii. Mam dziesięć lat doświadczenia jako lekarz z czego ponad trzy lata jako specjalistka. Ukończyłam również studia podyplomowe z Medycyny Bólu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Aktywnie się dokształcam i w swoim podejściu do leczenia bólu przykładam szczególną uwagę do stosowania nowoczesnych, światowych standardów. Od 2023 roku jestem wiceprzewodniczącą Zespołu ds. Leczenia Bólu szpitala Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. Współtworzyłam dwie pozycje – „Praktyczny Przewodnik Interakcji Leków Stosowanych w Leczeniu Bólu” oraz „Propozycje Leczenia Przeciwbólowego po Zabiegu Operacyjnym” w szpitalu Copernicus. Wolny czas spędzam aktywnie, moją największą pasją jest jeździectwo. Jestem czynną zawodniczką dyscypliny skoków przez przeszkody.

Na co dzień pracuję w szpitalu na bloku operacyjnym. Każdego dnia mam okazję znieczulać pacjentów do zabiegów z wielu dziedzin medycyny – chirurgia ogólna, neurochirurgia, ginekologia czy laryngologia. Często pracuję z pacjentami ortopedycznymi do alloplastyki stawów, operacji kręgosłupa, a w szczególności pacjentami urazowymi. Do wszystkich typów zabiegów wykorzystuję leczenie przeciwbólowe oparte na EBM (Evidence Based Medicine) gdzie łączę farmakoterapię z analgezją regionalną.

Leczenie bólu jest domeną lekarzy z wielu dziedzin. Przykładowo z bólem kolana pacjent najczęściej zwróci się do ortopedy a z bólem głowy do neurologa. Często jednak przyczyna bólu jest wieloczynnikowa. Moje podejście jest bardziej holistyczne – pacjent jest całością, a ja skupiam się na podłożu choroby i źródła bólu. Zwracam również szczególną uwagę na interakcje oraz działania niepożądane stosowanych leków przeciwbólowych.